Επέτειος 28ης Οκτωβρίου

Την Τετάρτη 28 Οκτωβρίου 2020 στο πλαίσιο του εορτασμού της επετείου της 28ης Οκτωβρίου το Γυμνάσιο Σκουτάρεως εκπροσωπήθηκε με τη συμμετοχή της σημαιοφόρου και των παραστατών στις εορταστικές εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν στο Σκούταρι  Σερρών (Δοξολογία στον Ιερό Ναό Κοίμησης της Θεοτόκου, κατάθεση στεφάνων στο ηρώο του χωριού).

Τιμή και δόξα στους αθάνατους ήρωες και στις ηρωίδες του 40!

σημαιεκκλ 1 σημαιαστ σημαιαστ1 σημστ3 ελένη ελένη2

Η περίοδος 1940 – 1944 μέσα από τα μάτια των παιδιών!

Στο πλαίσιο του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου παιδιά του σχολείου μας προσέγγισαν με  δημιουργικό τρόπο διάφορες πτυχές της παραπάνω περιόδου (το χρονικό των γεγονότων, η πείνα στην Κατοχή, ο ρόλος της γυναίκας στον πόλεμο του ’40, η σφαγή των Κερδυλλίων), οπτικοποίησαν και επένδυσαν μουσικά  ποιήματα σπουδαίων ποιητών και με τις παρουσιάσεις τους κέντρισαν το ενδιαφέρον των συμμαθητών τους και τους συγκίνησαν!

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 2020

Η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου είναι ημέρα τιμής και μνήμης του αγώνα για την Ελευθερία που έδωσαν οι Έλληνες, ορθώνοντας με ομοψυχία το ανάστημά τους στις δυνάμεις του ολοκληρωτισμού και της μισαλλοδοξίας. Ημέρα υπερηφάνειας  για το μεγαλειώδες «ΟΧΙ» στο φασισμό και το ναζισμό!

Στο πλαίσιο του εορτασμού της επετείου την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020 στο Γυμνάσιο Σκουτάρεως τιμήσαμε τους ήρωες και τις ηρωίδες της περιόδου 1940-1944, διοργανώνοντας σε κάθε τμήμα γιορτή – αφιέρωμα με την ενεργό συμμετοχή μαθητών – μαθητριών του τμήματος και την καθοδήγηση του υπεύθυνου εκπαιδευτικού. Προηγήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου η παράδοση της Σημαίας από τη Διευθύντρια του σχολείου κ. Καρακώτσου Χριστίνα παρουσία εκπροσώπων των εκπαιδευτικών και  των μαθητών/τριών. Ο εορτασμός ολοκληρώθηκε με την απονομή αριστείων και βραβείων στους μαθητές και στις μαθήτριες που αρίστευσαν κατά το σχολ. έτος 2019 – 2020.

σχολ2σχολ3 σημ1 πρακσημπαραδσημ αημφρσημ3 σημολναιβ1 β11 β12 γ1β3 γ1β2 β22 β21 β2 γ1β4 γ1β3 γ1β2 γ1β5 γ1β6 γ1βρ γ2 γ1ταξ