Συμμετοχή του Γυμνασίου Σκουτάρεως στην Ημέρα Ευρωπαϊκών Γλωσσών στις 26 Σεπτεμβρίου 2023

Οι δράσεις μας στο Γυμνάσιο Σκουτάρεως για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών:

• Ταξιδέψαμε μαζί με τη Λάρα στις χώρες της Ευρώπης και στις γλώσσες τους και ανακαλύψαμε τις ομοιότητες μεταξύ τους
• γνωρίσαμε τις οικογένειες των ευρωπαϊκών γλωσσών
• βρήκαμε πώς λέγεται το ψωμί στις περισσότερες ευρωπαϊκές γλώσσες
• διασκεδάσαμε προσπαθώντας να διαβάσουμε τις φράσεις στα βραχιολάκια, τα στυλό και τα αυτοκόλλητα και να μαντέψουμε σε ποια γλώσσα ανήκουν
• εμπνευστήκαμε και ζωγραφίσαμε θέματα σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών για να συμμετέχουμε στο διαγωνισμό t-shirt που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών και το Συμβούλιο της Ευρώπης.
IMG_20230925_092042 IMG_20230925_092054

IMG_20230926_085834 IMG-27910f07696dc6833bddadbfe92ee083-V

26 Σεπτεμβρίου 2023 : H Ευρωπαϊκή Ημέρα των Γλωσσών

Εικόνα γλωσσών

Όλοι ξέρουμε ότι ζούμε στην Ευρώπη. Μιλάμε τη γλώσσα μας, μαθαίνουμε να μιλάμε αγγλικά, ίσως και γερμανικά ή γαλλικά, έχουμε όμως αναρωτηθεί πόσες γλώσσες μιλιούνται από τους ανθρώπους σε όλη την Ευρώπη; Έχει άραγε σημασία να γνωρίσουμε κι άλλες γλώσσες, άλλους λαούς άλλους πολιτισμούς;
Αυτές τις ερωτήσεις μπορούμε να τις απαντήσουμε συμμετέχοντας στην Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών στις 26 Σεπτεμβρίου.
Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών είναι μια πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου.
Οι κύριοι στόχοι της Ημέρας είναι:
• η ευαισθητοποίηση σχετικά με τη σημασία εκμάθησης γλωσσών
• η προώθηση της πλούσιας γλωσσικής και πολιτιστικής ποικιλομορφίας που υπάρχει στην Ευρώπη ·
• η ενθάρρυνση μιας δια βίου εκμάθησης γλωσσών εντός και εκτός σχολείου.
Την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζουμε και στο σχολείο μας, αξιοποιώντας το υλικό που μας έχει αποσταλεί από το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών, παίζοντας γλωσσικά παιχνίδια με σκοπό να ανακαλύψουμε τον γλωσσικό πλούτο της Ευρώπης, τις ομοιότητες και τις διαφορές που έχουν μεταξύ τους οι γλώσσες και να γνωρίσουμε και να καταλάβουμε τους ανθρώπους που ζουν άλλοι πιο κοντά κι άλλοι πιο μακριά μας.
Τις δράσεις συντονίζουν οι καθηγήτριες Αποστολίδου Μαρία, ΠΕ 06 και Καζινάρη Άννα, ΠΕ 07.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στη SEREXPO 2023

Την Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2023 άνοιξε τις πύλες της η SEREXPO 2023 και οι μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου Σκουτάρεως συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς τους βρέθηκαν στο χώρο διοργάνωσης της έκθεσης. Αρχικά, τα παιδιά ενημερώθηκαν για τα οφέλη των τεχνικών επαγγελμάτων, καθώς η ΟΕΒΕΣΣ ανέλαβε την πρωτοβουλία ενημέρωσης των μαθητών της Β’ βάθμιας εκπαίδευσης σχετικά με τα οφέλη ενασχόλησής τους με τα τεχνικά επαγγέλματα, διοργανώνοντα ενημερωτικά σεμινάρια μέσα στο πλαίσιο της SEREXPO 2023, σε συνεργασία με τις επαγγελματικές σχολές μαθητείας της ΔΥΠΑ και υπό την αιγίδα του Επιμελητηρίου των Σερρών και με γνώμονα πως οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις και τα τεχνικά επαγγέλματα χρήζουν περαιτέρω στήριξης, ως σημαντικοί πυλώνες της ελληνικής οικονομίας. Στη συνέχεια, τα παιδιά μας περιηγήθηκαν στο χώρο της έκθεσης και γνώρισαν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες που προσφέρουν οι συμμετέχοντες επαγγελματίες και απόλαυσαν τα κεράσματα που τους προσφέρθηκαν δωρεάν!

ΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΜΜΥΡΟΠΑΘΕΙΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Επειδή θέλουμε να λεγόμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ, εκπαιδευτικοί, γονείς , μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου Σκουτάρεως μετά από κινητοποίηση λίγων ημερών και με το ερώτημα «κι αν ήμουν εγώ;» να κυριαρχεί στο μυαλό όλων συγκεντρώσαμε είδη πρώτης ανάγκης (νερά, ζυμαρικά, όσπρια, γάλατα…) για τους πλημμυροπαθείς συμπολίτες μας στη Θεσσαλία. Όλα
αυτά μεταφέρθηκαν στο Περιφερειακό Τμήμα Σερρών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, προκειμένου να προωθηθούν στους συνανθρώπους μας που τα έχουν ανάγκη. Ευχαριστούμε τους εθελοντές του Ερυθρού Σταυρού Σερρών για τη συνεργασία και ευχόμαστε όσο το δυνατόν γρηγορότερη αποκατάσταση και
ανακούφιση των συμπολιτών μας που υποφέρουν!

Επιστροφή στο σχολείο!

Σήμερα Δευτέρα 11/9/2023 στο Γυμνάσιο Σκουτάρεως τελέστηκε ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς!
Η εκπαίδευση είναι ένα ταξίδι, και κάθε νέα χρονιά είναι μια νέα στάση σε αυτό το ταξίδι. Σε κάθε νέα σχολική χρονιά, ανοίγουμε ένα βιβλίο με κενές σελίδες που πρέπει να γεμίσουμε με εμπειρίες και γνώσεις. Σαν μια μεγάλη ομάδα λοιπόν καθηγητές , μαθητές και γονείς στηρίζοντας ο ένας τον άλλο θα κάνουμε το καλύτερο ώστε να δημιουργήσουμε μαζί μια φοβερή σχολική εμπειρία .Καλή σχολική χρονιά σε όλους μας, γεμάτη επιτυχίες, προσωπική ανάπτυξη και συνεργασία!

Αγιασμός 2023-2024

Ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά 2023-2024 θα πραγματοποιηθεί στο Γυμνάσιο-ΓΕΛ Σκουτάρεως τη Δευτέρα 11-9-2023 στις 10:00 π.μ. , όμως όλοι οι μαθητές (και του Σκουτάρεως) θα βρίσκονται στο σχολείο στις 8.00π.μ , επειδή τα μαθητικά λεωφορεία θα πραγματοποιήσουν κανονικά το πρωϊνό δρομολόγιο . Η αναχώρηση των μαθητών από το σχολείο θα γίνει στις 11.00π.μ
Καλή χρονιά σε όλους!
αγ