26 Σεπτεμβρίου 2023 : H Ευρωπαϊκή Ημέρα των Γλωσσών

Εικόνα γλωσσών

Όλοι ξέρουμε ότι ζούμε στην Ευρώπη. Μιλάμε τη γλώσσα μας, μαθαίνουμε να μιλάμε αγγλικά, ίσως και γερμανικά ή γαλλικά, έχουμε όμως αναρωτηθεί πόσες γλώσσες μιλιούνται από τους ανθρώπους σε όλη την Ευρώπη; Έχει άραγε σημασία να γνωρίσουμε κι άλλες γλώσσες, άλλους λαούς άλλους πολιτισμούς;
Αυτές τις ερωτήσεις μπορούμε να τις απαντήσουμε συμμετέχοντας στην Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών στις 26 Σεπτεμβρίου.
Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών είναι μια πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου.
Οι κύριοι στόχοι της Ημέρας είναι:
• η ευαισθητοποίηση σχετικά με τη σημασία εκμάθησης γλωσσών
• η προώθηση της πλούσιας γλωσσικής και πολιτιστικής ποικιλομορφίας που υπάρχει στην Ευρώπη ·
• η ενθάρρυνση μιας δια βίου εκμάθησης γλωσσών εντός και εκτός σχολείου.
Την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζουμε και στο σχολείο μας, αξιοποιώντας το υλικό που μας έχει αποσταλεί από το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών, παίζοντας γλωσσικά παιχνίδια με σκοπό να ανακαλύψουμε τον γλωσσικό πλούτο της Ευρώπης, τις ομοιότητες και τις διαφορές που έχουν μεταξύ τους οι γλώσσες και να γνωρίσουμε και να καταλάβουμε τους ανθρώπους που ζουν άλλοι πιο κοντά κι άλλοι πιο μακριά μας.
Τις δράσεις συντονίζουν οι καθηγήτριες Αποστολίδου Μαρία, ΠΕ 06 και Καζινάρη Άννα, ΠΕ 07.