3 Δεκεμβρίου – Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία , οι μαθητές-τριες του Γ1 τμήματος του Γυμνασίου μας, με την καθοδήγηση της φιλολόγου τους Ματσιανούδη Αναστασίας, ζωγράφισαν και αποτύπωσαν γραπτώς ιδέες και συναισθήματα.

Κύριος στόχος αυτής της δράσης ήταν η αφύπνιση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία αλλά και η κατανόηση και η αποδοχή τους.

Μουσική επένδυση: Σε σένα μιλώ ( Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Τρικάλων)

Όλοι έχουμε ίσα δικαιώματα στη ζωή βροντοφώναξαν στο ολιγόλεπτο βιντεάκι, κατανοώντας πως με την εν συναίσθηση κερδίζονται πολύτιμες αξίες όπως η ισότητα, η αξιοπρέπεια, ο σεβασμός , η αγάπη, η ανθρωπιά. Μπορεί να είμαστε διαφορετικοί, όμως, είμαστε όλοι ίσοι, μοναδικοί, ξεχωριστοί με δικαιώματα χωρίς διακρίσεις και προκαταλήψεις.

Μελωδικές ευχές για καλές γιορτές!

Χριστούγεννα 2021!
Επιτέλους, φέτος στολίσαμε!
Έτσι , για να μας φτιάξει η διάθεση και να μπούμε στο κλίμα των Χριστουγέννων!
Οι μαθητές-τριες της Γ’ τάξης του Γυμνασίου μας στόλισαν με κέφι και μεράκι το Χριστουγεννιάτικο δέντρο, σιγοτραγουδώντας χριστουγεννιάτικες μελωδίες (κρατώντας φυσικά τα απαραίτητα μέτρα).
Η Διευθύντρια κι ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου Σκουτάρεως σας εύχονται υγεία, αγάπη, ευτυχία!
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!