Ρομποτική στο Γυμνάσιο Σκουτάρεως

Οι μαθητές δημιουργούν….
Η Ομάδα Ρομποτικής του Γυμνασίου Σκουτάρεως πήρε μέρος στο Διαγωνισμό Ρομποτικής ΕΛΛΑΚ 2019, με εργασία που περιλαμβάνει την κατασκευή και πλοήγηση ρομποτικού οχήματος με κινητό τηλέφωνο.

Επίσκεψη στο Ε.Κ.Φ.Ε Σερρών

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των μαθητών μας (Β΄ τάξης) στο εργαστήριο φυσικών Επιστημών στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών συνοδεία του υπεύθυνου εκπαιδευτικού κ. Κατιρτζόγλου Άνθιμου. Πραγματοποιήθηκαν πειράματα Φυσικής και κατόπιν οι μαθητές επισκέφθηκαν το Μουσείο φυσικών Επιστημών.

Μουσική, Ρυθμός και Κίνηση!

Η μουσική και ο χορός, ως μέσα έκφρασης και εξωτερίκευσης συναισθημάτων, ως μορφές καλλιτεχνικής αισθητικής και αθλητικής έκφρασης με τη συμμετοχή όχι μόνο του σώματος, αλλά και της ψυχής των μαθητών.Η μουσική και ο χορός προαγωγοί της ομαδικής λειτουργίας, της χαράς της επικοινωνίας, προσφέρουν διέξοδο από την καθημερινότητα. Συμβάλλει στην καλλιτεχνική και αισθητική αγωγή των μαθητών, αναπτύσσει την δημιουργικότητα , τις κινητικές και αισθητικές ικανότητές τους και λειτουργούν αγχολυτικά.
Στα πλαίσια της παρουσίασης των προγραμμάτων Γυμνασίων-Λυκείων του νομού μας στα Αστέρια , το σχολείο μας συμμετείχε με το πρόγραμμα “Μουσική, Ρυθμός και Κίνηση”.
Τέσσερα ζευγάρια μαθητών της Γ’ Γυμνασίου χόρεψαν ένα αργεντίνικο ταγκό και στη συνέχεια παρουσιάστηκε ένας σύγχρονος χορός από δύο μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου.
Υπεύθυνος του προγράμματος ο κ. Κατιρτζόγλου Άνθιμος.

4α

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥΛΜΑΝ : Άριστη
ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΟΔΗΓΟΥ: Άριστη
ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΥΝΟΔΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ: Άριστη
ΛΟΙΠΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ: (πρόγραμμα, παρακολούθηση εκδηλώσεων, επίσκεψη χώρων, γεύματα, κλπ.) Άριστες
ΤΗΡΗΣΗ ΟΡΩΝ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ: Ναι
ΣΧΟΛΙΑ-ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Οι υπηρεσίες που προσφέρθηκαν από το πρακτορείο και η συνεργασία με όλους τους εκπροσώπους του ήταν άριστες όσον αφορά στην εξυπηρέτηση και στην τήρηση των συμφωνηθέντων όρων. Ο βαθμός ικανοποίησης από το μέσο μεταφοράς ήταν υψηλός. Στο ξενοδοχείο η εξυπηρέτηση και η συνέπεια υπήρξαν σε βαθμό ικανοποιητικό. Ο ξεναγός ήταν έμπειρος, ευγενικός και συνεπής στην τήρηση του προγράμματος.
Τέλος το αντίτιμο συμμετοχής σε σχέση με τις παροχές υπήρξε πάρα πολύ ικανοποιητικό.
Η Αρχηγός της εκδρομής Οι συνοδοί καθηγήτριες
Γιαννακούδη Μαρία (ΠΕ08)
Τζιάνου Αγγελική (ΠΕ05) Καζινάρη Άννα (ΠΕ07)

Σχολεία Υπερασπιστές των Παιδιών!

Οι μαθητές της Β’ τάξης του Γυμνασίου Σκουτάρεως επισκέφτηκαν τη Δευτέρα
15 Απριλίου 2019 το 5ο Γυμνάσιο Σερρών προκειμένου να ολοκληρώσουν το
εκπαιδευτικό πρόγραμμα της UNICEF “Σχολεία Υπερασπιστές των Παιδιών” το
οποίο ξεκίνησαν από την προηγούμενη χρονιά. Οι μαθητές της Β’ Γυμνασίου
και των δύο σχολείων αφού παρακολούθησαν υλικό σχετικό με τα δικαιώματα
του παιδιού, αντάλλαξαν απόψεις πάνω σ’ αυτό το θέμα, αναζήτησαν τρόπους
κοινής δράσης και συμμετείχαν σε δραστηριότητες που είχαν ως στόχο την
ενδυνάμωση των μεταξύ τους σχέσεων.
Οι μαθητές υλοποίησαν το πρόγραμμα με τη βοήθεια της φιλολόγου κ. Κατερίνας Σαββίδου.

Η μάχη των Οχυρών-Βράβευση

Θερμά συγχαρητήρια στη μαθήτρια της Β’ τάξης του Γυμνασίου μας, Κατερίνα Γκουγκούφκα που πήρε το δεύτερο βραβείο στην κατηγορία της τρισδιάστατης κατασκευής στον μαθητικό διαγωνισμό με θέμα
“Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΟΧΥΡΩΝ”. Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από τον Σύνδεσμο Φίλων
Οχυρού Ιστίμπεη.