Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Αρχικά έγινε η παράδοση της σημαίας στον σημαιοφόρο και στους παραστάτες και η απονομή των αριστείων και βραβείων για την επίδοση των μαθητών/τριών κατά το Σχολικό Έτος 2022-2023. Την ευθύνη για τη διοργάνωση της γιορτής είχε η εκπαιδευτικός Σαββίδου Κατερίνα ΠΕ02.
Κατά τη διάρκεια της γιορτής προβλήθηκε υλικό που έθεσε αδρομερώς το ιστορικό πλαίσιο, το ξέσπασμα του Β’ Παγκόσμιου πολέμου, την ιταλική εισβολή και τις πολεμικές αναμετρήσεις στα ελληνοαλβανικά σύνορα, την είσοδο των γερμανικών στρατευμάτων στη χώρα μας, την περίοδο της Κατοχής, την Αντίσταση και φυσικά την Απελευθέρωση. Ακόμα έγινε ιδιαίτερη αναφορά στον τρόπο με τον οποίο βίωσαν τα παιδιά αυτή την ιστορική περίοδο, έτσι ώστε οι μαθητές/τριες να καλλιεργήσουν μια σχέση ενσυναίσθησης με συνομήλικους εκείνης της εποχής. Τέλος τονίστηκε η αξία της ειρηνικής συμβίωσης των λαών και της εδραίωσης της ειρήνης.

2Χωρίς τίτλο

3Χωρίς τίτλο

γ1

γ4

γ5

γ6

γ2

γ7

γ8

γ9

γ3

γ10

ΕΓΚΑΙΝΙΑ-ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ-ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ

Την Τετάρτη, το απόγευμα, 25 Οκτωβρίου, πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια- ονοματοδοσία της σχολικής-δανειστικής βιβλιοθήκης του γυμνασίου μας, μιας βιβλιοθήκης που στήθηκε με πολύ προσωπική δουλειά από εθελοντές καθηγητές, μέλη του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων αλλά και φίλων του σχολείου .Ήταν ένα όραμα και τελικά έγινε πράξη ! Πραγματικά, είναι δεκάδες όσοι βοήθησαν στο έργο αυτό- ο αριθμός των χορηγών και οι προσφορές τους ξεπέρασαν κάθε προσδοκία μας. Τους ευχαριστούμε έναν έναν με όλη μας την καρδιά. Φιλοδοξούμε η σχολική βιβλιοθήκη του Γυμνασίου μας να είναι ένας χώρος πολιτισμού, όχι μόνο για τους μαθητές μας αλλά και για την τοπική κοινωνία. Από σήμερα, με τη λειτουργία της βιβλιοθήκης, ανοίγουμε ένα ακόμη παράθυρο στους νέους. Να αποκτήσουν πνευματική και ψυχική καλλιέργεια για να οικοδομήσουν το νέο κόσμο που θα παραλάβουν υπηρετώντας την ελευθερία, τη δημοκρατία και τελικά την αξία της ανθρώπινης ζωής.
Με απόφαση του Συλλόγου διδασκόντων (πράξη 11/ 23 -10-2023) η βιβλιοθήκη μας ονομάστηκε βιβλιοθήκη «Βασίλειος Μαντζαρούδης», στη μνήμη του μαθητή μας και γιού της συναδέλφου μας Μαρίας Αντωνογλούδη. Ο Βασίλης, ο οποίος υπήρξε πρότυπο μαθητή με ήθος, ευγένεια, φιλομάθεια, ευφυία, αγαπούσε πολύ τα βιβλία. Πριν τον αδόκητο χαμό του, όταν έμαθε για την προσπάθειά μας, χάρισε όλα τα εφηβικά του βιβλία στο σχολείο. Η οικογένειά του μετά το τραγικό συμβάν προχώρησε σε μια μεγάλη δωρεά στη μνήμη του. Η αγάπη του για τη γνώση και τα βιβλία ελπίζουμε να αποτελέσει παράδειγμα για τους μαθητές μας που θα επισκέπτονται το χώρο της σχολικής βιβλιοθήκης.

ΜΑΛΙΑΡ ΣΠΥΡΟΠ

ΤΑΣΟ1 ΠΑΠΑΕΜ

ΠΑΠΑΧΡ ΣΩΤΗΡ

ΚΟΡΔΕΛΑ ΚΟΡΙΙΤΣ

ΑΠΟΚΑΛΥ ΑΠΟΚΑΛΥ1

ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΣΩΤΕ1

ΕΣΩΤΕ2 ΜΑΡΙΑ

ΤΕΛ1 ΤΕΛ3

ΒΙΒΛ1 ΒΙΒΛ4

ΒΙΒΛ7 ΒΙΒΛΙ2

ΒΙΒΛΙ3 ΒΙΒΛΙ8

ΒΙΒΛΙ9 ΒΙΒΛΙΟ6

Όταν ενώνονται πολλοί…

Όταν συμπράττουν πολλοί άνθρωποι με όραμα, μεράκι, ενθουσιασμό, τότε γίνονται μικρά ή μεγάλα θαύματα, που αλλάζουν τον κόσμο και τον κάνουν καλύτερο! Ένα τέτοιο μικρό θαύμα συνέβη και στο Σκούταρι! Ιδρύθηκε μια σύγχρονη και λειτουργική σχολική – δανειστική βιβλιοθήκη στο Γυμνάσιο, η οποία θα αγκαλιάσει τόσο τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας του σχολείου όσο και ολόκληρη την τοπική κοινωνία! Είμαστε ευγνώμονες σε όλους όσοι υποστήριξαν με κάθε τρόπο το εγχείρημά μας!

ΣΧΟΛΙΚΗ – ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ

Ήταν όραμα και έγινε πράξη η σχολική – δανειστική βιβλιοθήκη του Γυμνασίου
Σκουτάρεως χάρη στην εθελοντική εργασία, τις δωρεές, τον ενθουσιασμό, το
μεράκι πάρα πολλών ανθρώπων! Την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 5.00’
μ.μ. στο χώρο του σχολείου θα πραγματοποιηθούν τα εγκαίνια – ονοματοδοσία της.
Ευελπιστούμε η βιβλιοθήκη αυτή να εξελιχθεί σε ένα κέντρο γνώσης, ψυχαγωγίας,
πολιτισμού τόσο για τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας του Γυμνασίου
Σκουτάρεως όσο και για ολόκληρη την τοπική κοινωνία! Να είστε όλοι εκεί! Η
παρουσία σας θα αποτελέσει ιδιαίτερη τιμή για εμάς!

Πρόσκληση εγκαινίων - αφίσα_page-0001