Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Αρχικά έγινε η παράδοση της σημαίας στον σημαιοφόρο και στους παραστάτες και η απονομή των αριστείων και βραβείων για την επίδοση των μαθητών/τριών κατά το Σχολικό Έτος 2022-2023. Την ευθύνη για τη διοργάνωση της γιορτής είχε η εκπαιδευτικός Σαββίδου Κατερίνα ΠΕ02.
Κατά τη διάρκεια της γιορτής προβλήθηκε υλικό που έθεσε αδρομερώς το ιστορικό πλαίσιο, το ξέσπασμα του Β’ Παγκόσμιου πολέμου, την ιταλική εισβολή και τις πολεμικές αναμετρήσεις στα ελληνοαλβανικά σύνορα, την είσοδο των γερμανικών στρατευμάτων στη χώρα μας, την περίοδο της Κατοχής, την Αντίσταση και φυσικά την Απελευθέρωση. Ακόμα έγινε ιδιαίτερη αναφορά στον τρόπο με τον οποίο βίωσαν τα παιδιά αυτή την ιστορική περίοδο, έτσι ώστε οι μαθητές/τριες να καλλιεργήσουν μια σχέση ενσυναίσθησης με συνομήλικους εκείνης της εποχής. Τέλος τονίστηκε η αξία της ειρηνικής συμβίωσης των λαών και της εδραίωσης της ειρήνης.

2Χωρίς τίτλο

3Χωρίς τίτλο