Μορφές βίας- ρατσισμός

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 6/4/2023 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας δράση ευαισθητοποίησής σχετικά με τις μορφές βίας και το ρατσισμό. Έγινε συζήτηση με τα παιδιά για τους πρόσφυγες , τί είναι πρόσφυγας; ποια είναι η διαφορά του με τον μετανάστη ; από που έρχονται οι πρόσφυγες; γιατί; και τι είναι δομή προσφύγων ; Επίσης, δόθηκαν πληροφορίες στους μαθητές για τα χαρακτηριστικά των προσφύγων που φιλοξενούνται στην Δομή Φιλοξενίας Προσφύγων Σερρών . Ακολούθησε συζήτηση με τα παιδιά για τις μορφές της βίας , για τους μύθους και τις αλήθειες που συνδέονται με τη βία .Στη συνέχεια πήραν μέρος σε υποθετικά σενάρια όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες ενθαρρύνθηκαν να προτείνουν πιθανούς τρόπους δράσης. Η εκδήλωση έκλεισε με το βιωματικό παιχνίδι «παγωμένη εικόνα» όπου έγινε αναπαράσταση των διαφόρων μορφών βίας και των τρόπων αντιμετώπισης τους.
Η παραπάνω δράση διοργανώθηκε σε συνεργασία με την Μ.Κ.Ο “Solidarity Now” την οποία ευχαριστούμε πολύ.