Μουσική, Ρυθμός και Κίνηση!

Η μουσική και ο χορός, ως μέσα έκφρασης και εξωτερίκευσης συναισθημάτων, ως μορφές καλλιτεχνικής αισθητικής και αθλητικής έκφρασης με τη συμμετοχή όχι μόνο του σώματος, αλλά και της ψυχής των μαθητών.Η μουσική και ο χορός προαγωγοί της ομαδικής λειτουργίας, της χαράς της επικοινωνίας, προσφέρουν διέξοδο από την καθημερινότητα. Συμβάλλει στην καλλιτεχνική και αισθητική αγωγή των μαθητών, αναπτύσσει την δημιουργικότητα , τις κινητικές και αισθητικές ικανότητές τους και λειτουργούν αγχολυτικά.
Στα πλαίσια της παρουσίασης των προγραμμάτων Γυμνασίων-Λυκείων του νομού μας στα Αστέρια , το σχολείο μας συμμετείχε με το πρόγραμμα “Μουσική, Ρυθμός και Κίνηση”.
Τέσσερα ζευγάρια μαθητών της Γ’ Γυμνασίου χόρεψαν ένα αργεντίνικο ταγκό και στη συνέχεια παρουσιάστηκε ένας σύγχρονος χορός από δύο μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου.
Υπεύθυνος του προγράμματος ο κ. Κατιρτζόγλου Άνθιμος.

4α

5α