25 η Νοεμβρίου – Παγκόσμια Ημέρα Εξάλειψης της Βίας κατά των Γυναικών

Με αφορμή την παραπάνω ημέρα το Γυμνάσιο Σκουτάρεως συμμετείχε στην εκδήλωση που διοργάνωσε το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2023 στην κεντρική αίθουσα του ΔΗΠΕΘΕ Σερρών «Αστέρια» το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών Δήμου Σερρών και η Δημοτική Επιτροπή Ισότητας Δήμου Σερρών σε συνεργασία με το ΔΗΠΕΘΕ Σερρών. Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν καλλιτεχνικές δημιουργίες των μαθητών και μαθητριών της Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης που συμμετείχαν στη δράση «Μαζί σπάμε τη σιωπή». Μ’ αυτόν τον πολύ δημιουργικό τρόπο η εκπαιδευτική κοινότητα για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά έστειλε το δικό της ηχηρό μήνυμα ενάντια στη βία κατά των γυναικών! Το μήνυμα του δικού μας σχολείου για την παγκόσμια πανδημία της βίας κατά των γυναικών είναι «Μίλα, σπάσε τη σιωπή, είμαστε μαζί, γυναίκα, μάνα, κόρη, σύντροφε, αδερφή!».