Ναύπλιο! Ένας μαγευτικός προορισμός!

Η Γ’ Γυμνασίου Σκουτάρεως, στις 26-29 Απριλίου πραγματοποίησε την καθιερωμένη τετραήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο Ναύπλιο με συνοδούς καθηγητές τον κ. Κατιρτζόγλου Άνθιμο, την κ. Γλατσάκη Κρυσταλλένια και την κ. Τσιαούση Δήμητρα.
Τους μαθητές, αρχικά, ενθουσίασε ο Ισθμός της Κορίνθου και έπειτα η πόλη του Ναυπλίου με τους γραφικούς πλακόστρωτους δρόμους, το άγαλμα του Καποδίστρια, την εκκλησία του Αγίου Σπυρίδωνα όπου δολοφονήθηκε, την πλατεία Συντάγματος, το πρώτο Ελληνικό Γυμνάσιο (1833). Παράλληλα, οι μαθητές επισκέφθηκαν το Παλαμήδι και τη φυλακή του Κολοκοτρώνη. Ιδιαίτερα εντυπωσιακή ήταν η επίσκεψη στις Μυκήνες και στο αρχαιολογικό μουσείο. Η ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο της Επιδαύρου ήταν πολύ ενδιαφέρουσα όπως και στο Ασκληπιείο. Στο αρχαίο θέατρο οι μαθητές “έπαιξαν” αποσπάσματα από την τραγωδία “Ελένη” του Ευριπίδη που διδάχθηκαν φέτος. Την επιμέλεια και τη διασκευή πρωτότυπου σεναρίου του έργου ” Για μια άλλη Ελένη” είχε η συνάδελφος Μπακογιάννη Βαρβάρα, την οποία ευχαριστούμε θερμά. Την τρίτη μέρα ύστερα από μια υπέροχη διαδρομή μέσω Τριπόλεως, Μεγαλόπολης, Λουτρών Καΐάφα και Κυπαρισσίας , οι μαθητές περπάτησαν στο χώρο της αρχαίας Ολυμπίας, πραγματοποίησαν αγώνες δρόμου στο στάδιο, ξεναγήθηκαν στο αρχαιολογικό μουσείο και φεύγοντας επισκέφθηκαν το μουσείο αρχαίας Ελληνικής τεχνολογίας Αρχιμήδη, που τους εντυπωσίασε ιδιαίτερα.
Κατά την επιστροφή, γνώρισαν την πόλη του Βόλου και θαύμασαν το κτίριο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές για την άριστη συμπεριφορά τους καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδρομής.

dig
naf1naf2