Περιβαλλοντική δράση

Όταν το μάθημα πάρει τη μορφή ενός παιχνιδιού με στόχο τη γνώση, όταν οι μαθητές παίρνουν πρωτοβουλίες και συμμετέχουν σε σχεδιασμούς με διερευνητική διάθεση, τότε το σχολείο γίνεται χώρος χαράς και δημιουργικότητας. Σε συνέχεια της περσινής δράσης με το πρόγραμμα “Let’s Do It”, όπου κλαδεύτηκαν τα δέντρα της αυλής του σχολείου, καλλωπίσαμε φέτος τα παρτέρια, φυτεύοντας 50 δενδρύλια και ανθοφόρα φυτά. Τα δενδρύλια προσφέρθηκαν στο σχολείο από το Δασαρχείο Σερρών, στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Δασοπονίας στις 21 Μαρτίου, με σκοπό την καλλιέργεια φιλοδασικού πνεύματος στα παιδιά. Οι μαθητές των τμημάτων φύτεψαν και “υιοθέτησαν” τα φυτά, αναλαμβάνοντας την ευθύνη να τα φροντίζουν για να αναπτυχθούν. Τη δράση συντόνισε ο κ. Ανθιμος Κατιρτζόγλου με τη βοήθεια των κ. Παπανικολόπουλου Μ., Γλατσάκη Κ., Καζινάρη Α., Ματσιανούδη Α.,Σαββίδου Κ. και Αποστολίδου Μ. Ευχαριστούμε το Δασαρχείο Σερρών ,που μας χάρισε τα φυτά καθώς και τον κ. Ταρλίνη από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την ευγενική προσφορά των πασάλων με σκοπό την υποστήριξη των φυτών.

2 3 6 7 8 40; τ4α 29 9 10 12 13 15; 16 23 17 19 20 23 25 26 27 28 29 41 τ1 τ2 τ4 τ4α τα τβ