Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση με την πλατφόρμα Webex

Οδηγίες προς μαθητές/μαθήτριες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Αγαπητοί μαθητές/μαθήτριες

Tις επόμενες ημέρες θα ξεκινήσει η εξ αποστάσεως εκπαίδευση λόγω των έκτακτων συνθηκών που επικρατούν και που οδήγησαν στο κλείσιμο των σχολικών μονάδων με την επίσημη πλατφόρμα που προτείνεται από το Υπουργείο, τη Cisco Webex .  Ελπίζουμε πως με την καλή διάθεση και τη συνεργασία όλων η προσπάθεια του υπουργείου θα ευοδωθεί.

Συγκεκριμένα σας ενημερώνουμε για τις δικές σας ενέργειες προκειμένου να μπορείτε να συμμετάσχετε στη διαδικασία.

Αρχικά, θα λάβετε τους συνδέσμους  της προσωπικής  ψηφιακής τάξης των καθηγητών σας  για τα αντίστοιχα μαθήματα μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος. Για το λόγο αυτό να παρακολουθείτε τα μηνύματα που θα έρχονται στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις που δηλώσατε στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Αφού λάβετε τους υπερσυνδέσμους των ψηφιακών τάξεων, ακολουθήστε τα βήματα που αναγράφονται στην παρουσίαση που επισυνάπτεται.

Μαθητές οι οποίοι δεν διαθέτουν σύνδεση για το διαδίκτυο μπορούν να παρακολουθήσουν τα αντίστοιχα μαθήματα από το σταθερό τους τηλέφωνο με αστική χρέωση. Οι παραπάνω μαθητές καλούνται να επικοινωνήσουν με τη Διεύθυνση του σχολείου, για να λάβουν τις αντίστοιχες οδηγίες.

Θα προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε την εκπαιδευτική διαδικασία και  την επαφή με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Καλή δύναμη σε όλους!

Οδηγός Μαθητή για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση μέσω Webex - Νίκος Καλύβας