Το βιβλίο στη μεγάλη οθόνη-Books On the Big Screen

Οι στόχοι του πολιτιστικού προγράμματος “Το βιβλίο στη μεγάλη οθόνη-Books On the Big Screen” ήταν οι ακόλουθοι: να καλλιεργηθεί η φιλαναγνωσία των μαθητών και η αγάπη τους για τον κινηματογράφο, να κατανοήσουν οι μαθητές ότι η λογοτεχνία αποτελεί συχνά την πρώτη ύλη για κινηματογραφικά σενάρια, να καλλιεργήσουν οι μαθητές την κριτική τους σκέψη συγκρίνοντας ταινίες βασισμένες σε λογοτεχνικά βιβλία. Η ολοκλήρωση του προγράμματος είχε ως αποτέλεσμα την κατασκευή αφίσας, τη δημιουργία Power Point και την παραγωγή βίντεο σχετικών με τους στόχους του προγράμματος. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης Γυμνασίου Ελένη, Βικτωρία, Ραφαηλία, Σάια-Χριστίνα, Θεοφανία-Δέσποινα, Γεωργία, Σοφία. Υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος ήταν η Αποστολίδου Μαρία, ΠΕ06, και η Σαββίδου Κατερίνα, ΠΕ02.