Ενημέρωση για σχολικό επαγγελματικό προσανατολισμό

Στο πλαίσιο του μαθήματος “Εργαστήριο Δεξιοτήτων” και του Άξονα Αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας, που σχετίζεται με τον επαγγελματικό προσανατολισμό, πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2022, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου Σκουτάρεως, ένα βιωματικό σεμινάριο από τους ψυχολόγους της Περιφερειακής ενότητας Σερρών και Διεύθυνσης Υγείας και κοινωνικής μέριμνας κυρία Τσουκνίδα και κύριο Αρβανιτίδη .
Θέμα: Διερεύνηση ενδιαφερόντων και κλίσεων των μαθητών/τριών και αντίληψη της σπουδαιότητας του Γυμνασίου για τη μετέπειτα επαγγελματική τους πορεία.
Οι μαθητές/τριες ανταποκρίθηκαν με μεγάλο ενδιαφέρον στο σεμινάριο και ακολούθησε συζήτηση με τους αρμόδιους ψυχολόγους , τους οποίους ευχαριστούμε θερμά για την υπέροχη παρουσίαση αλλά και τον εποικοδομητικό διάλογο.