17 Νοέμβρη, Ημέρα μνήμης και τιμής!

“Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος δε θα πάψεις ούτε στιγμή να αγωνίζεσαι για την ειρήνη και το δίκαιο”. (Τ. Λειβαδίτης)
Πόσο αληθινά τα λόγια του ποιητή!
Τι κι αν πέρασαν 48 χρόνια! Η 17η Νοεμβρίου είναι μέρα μνήμης γι’ αυτούς που όρθωσαν το ανάστημά τους διεκδικώντας τη δικαιοσύνη, την ελευθερία, τη δημοκρατία.
Οι φοιτητές που πρωτοστάτησαν στον αγώνα κατά της Χούντας και η εξέγερση του Πολυτεχνείου μας θυμίζουν πως τίποτα δεν είναι αυτονόητο και πως είναι υπόθεση όλων μας να υπηρετούμε, να προστατεύουμε και να υπερασπιζόμαστε όλα εκείνα τα ιδανικά για τα οποία αγωνίστηκαν.
Στο σχολείο μας, την ημέρα αυτή, πραγματοποιήθηκαν αφιερώματα σε κάθε τμήμα από τους υπεύθυνους καθηγητές τηρώντας όλα τα προβλεπόμενα μέτρα .Οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν βίντεο σχετικά με τα γεγονότα, διάβασαν ποιήματα και κείμενα.
Ευχή και ελπίδα όλων μας η μέρα αυτή να αποτελέσει πηγή έμπνευσης για τους αυριανούς δικούς τους αγώνες.
α