Σεμινάριο από τη Διεύθυνση Υγείας της Π.Ε Σερρών με θέμα “Ενεργητικός Αντικαπνιστής”

Πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Σκουτάρεως ενημερωτικό σεμινάριο με θέμα “Ενεργητικός Αντικαπνιστής” από ειδικούς επιστήμονες της Διεύθυνσης Υγείας Σερρών στους μαθητές της Α, Β, Γ γυμνασίου στις 9/11/2022, στις 16/11/2022 και στις 18/11/2022 αντίστοιχα.
Ο σκοπός ήταν η ενημέρωση και η εκπαίδευση των παιδιών για τις βλαβερές συνέπειες της χρήσης του καπνού. Στο πλαίσιο της ενημέρωσης συζητήθηκαν με τους μαθητές θέματα όπως:

1. Η κατάρριψη των μύθων που δημιουργούν «άλλοθι» στους καπνιστές για να συνεχίζουν το κάπνισμα.
2. Η απόδειξη ότι δεν υπάρχει ασφαλής τρόπος χρήσης του καπνού.
3. Η νικοτίνη είναι εθιστική ουσία.
4. Το κάπνισμα είναι συμπεριφορά και επιλογή που έχει ευθύνες και συνέπειες.

Τονίστηκαν τέλος oι λόγοι για τους οποίους ένας απλός αντικαπνιστής γίνεται «ενεργητικός αντικαπνιστής» και η σημασία του «ΟΧΙ» σαν απάντηση στις προκλήσεις που φέρνουν σε κίνδυνο την υγεία.

Doctors3