28 Οκτωβρίου 1940: 83 χρόνια από το «ΟΧΙ» της Ελλάδας!

Η επέτειος του «Όχι» της 28ης Οκτωβρίου είναι μια ημέρα μνήμης, αλλά και μια διαρκής υπενθύμιση για αντίσταση σε κάθε είδους ολοκληρωτισμό. Η θυσία των Ελλήνων στο Αλβανικό μέτωπο και στα χρόνια της Κατοχής, φέρουν διαχρονικά
πανανθρώπινα μηνύματα για τον αγώνα διαφύλαξης της Δημοκρατίας και των υψηλών ιδανικών. Το Γυμνάσιο Σκουτάρεως συμμετείχε στις εκδηλώσεις της επετείου με υπερηφάνεια και ενθουσιασμό!Οι μαθητές και οι μαθήτριες , συνοδευόμενοι από καθηγητές, παραβρέθηκαν στην επίσημη δοξολογία στον ιερό ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου. Μετά το τέλος της δοξολογίας εκφωνήθηκε ο πανηγυρικός της ημέρας. Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση στο ηρώο της πλατείας του Σκουτάρεως, κατάθεση στεφάνων και παρέλαση των μαθητών και μαθητριών.
Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες, μαθητές και εκπαιδευτικούς!

ΣΗΜ1

ΣΗΜ2