ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Αρχαία Ελληνική Γραμματεία από μετάφραση», όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ Γυμνασίου προσέγγισαν την τραγωδία «Ελένη» του Ευριπίδη, την Τετάρτη 10/4/24 τα παιδιά μας με τη συνοδεία εκπαιδευτικών του σχολείου παρακολούθησαν στην Κεντρική Σκηνή του ΔΗΠΕΘΕ Σερρών στα «Αστέρια» την «Αντιγόνη» του Σοφοκλή, τη νέα παράσταση από το ΔΗΠΕΘΕ Σερρών. Η πρόεδρος του ΔΗΠΕΘΕ Σερρών, Βασιλική Πανταζή , σε συνέντευξη τύπου ανέφερε: «Η παράσταση, «Αντιγόνη» του Σοφοκλή, είναι ένα έργο που παραμένει εξαιρετικά επίκαιρο και συγκινητικό ακόμα και σήμερα, αιώνες μετά τη γέννησή του. Η ιστορία της Αντιγόνης αναδεικνύει τον αγώνα μεταξύ του ατομικού και του κοινωνικού καθήκοντος, τονίζοντας τη σημασία της αλληλεγγύης, της δικαιοσύνης και της ανθρώπινης αξιοπρέπειας. Είναι μία παράσταση που δεν αφορά μόνο την εκπαιδευτική κοινότητα, αλλά και ολόκληρη την κοινωνία. Μέσα από την παράσταση αυτή, ο σκηνοθέτης μας, ο Παντελής Παπαδόπουλος, συνοδεύει το κοινό σε ένα ταξίδι σκέψης και αναζήτησης των ηθικών διλημμάτων που εξακολουθούν να μας απασχολούν. Η μετάφραση του κ. Νίκου Παναγιωτόπουλου αποτυπώνει με εξαιρετική ευαισθησία το πνεύμα του αρχαίου έργου και η παράσταση αυτή αποτελεί έναν πολύτιμο πολιτιστικό πόρο για την πόλη των Σερρών….». Επομένως, η παρακολούθηση μιας τέτοιας παράστασης είχε όχι μόνο ψυχαγωγικό σκοπό αλλά και ύψιστη εκπαιδευτική αξία για τα παιδιά μας!

download_1 download_2 download3 download4 download5 download6 download7