“Πρώτες βοήθειες. Μικρές πράξεις καθημερινότητας που σώζουν ζωές!

Πραγματοποιήθηκε στις 11/12/2017, την 4η και 5η διδακτική ώρα στο σχολείο μας, σεμινάριο με θέμα “Πρώτες βοήθειες. Μικρές πράξεις καθημερινότητας που σώζουν ζωές!” από την υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της ΔΔΕ Σερρών, κ. Φωφώ Καραμανίδου. Η κ.Καραμανίδου έχοντας μεγάλη εμπειρία στον τομέα της Υγείας και Πρόνοιας παρουσίασε στους μαθητές απλούς και πρακτικούς τρόπους άμεσης αντιμετώπισης περιστατικών όπως η ρινοραγία, το επιληπτικό επεισόδιο, η πνιγμονή κ.α Η βιωματική επίδειξη σε συνεργασία με εθελοντές μαθητές, η προβολή εκπαιδευτικού video σχετικά με το θέμα, αλλά κυρίως το ακούραστο πάθος και το επικοινωνιακό χάρισμα της κ. Καραμανίδου, μετέφεραν στους μαθητές το μήνυμα πως “η ψυχραιμία, οι γνώσεις και η δεξιότητες σε θέματα πρώτων βοηθειών” μπορεί να αποβούν σωτήριες σε περιπτώσεις όπου συνάνθρωποί μας είναι σε κίνδυνο και εμείς βρισκόμαστε κοντά.