ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ

Το Γυμνάσιο Σκουτάρεως, στο πλαίσιο των σχολικών δραστηριοτήτων, υλοποίησε δύο πολιτιστικά προγράμματα. Στο πρώτο με τίτλο «Όταν τα κτίσματα μιλούν…» οι μαθητές, -τριες γνωρίζουν, αναλαμβάνοντας ενεργητικό ρόλο, κάποια παλιά κτίσματα  του τόπου τους, «συνομιλούν» μ’ αυτά και ανακαλύπτουν μια πτυχή της τοπικής τους ιστορίας. Σκοπός του συγκεκριμένου προγράμματος είναι μέσα από το  φωτογραφικό υλικό, τις συνεντεύξεις και τις αφηγήσεις των παιδιών, να προβληθεί και να αδειχθεί η ιστορία του τόπου έτσι ώστε … να θυμηθούν οι παλιότεροι και να γνωρίσουν οι νεότεροι. Στο δεύτερο με τίτλο «Γνωρίζω και χορεύω τους χορούς του τόπου μου» οι μαθητές, -τριες  γνωρίζουν  τους παραδοσιακούς χορούς του τόπου τους και επομένως, μια πτυχή της τοπικής τους ιστορίας, έρχονται σε επαφή με τις ρίζες τους,  εκφράζονται  χορεύοντας τους χορούς του τόπου τους και  αντιλαμβάνονται  ότι ο λαϊκός πολιτισμός αποτελεί πηγή γνώσης, αισθητικής απόλαυσης και γέφυρα προσέγγισης των γενεών (νέας – παλιάς). Σε μια όμορφη εκδήλωση στην αίθουσα τελετών του σχολείου την Τρίτη 24 Μαΐου 2022 έγινε παρουσίαση των παραπάνω προγραμμάτων. Υπεύθυνες για την υλοποίηση των προγραμμάτων ήταν οι καθηγήτριες του σχολείου: κ. Αντωνογλούδη Μαρία, η κ. Γλατσάκη Κρυσταλλένια, η κ. Ματσιανούδη Αναστασία. Για την υλοποίηση του δευτέρου προγράμματος υπήρξε πολύτιμη η υποστήριξη του Πολιτιστικού Συλλόγου Θρακών Σκουτάρεως και της χοροδιδασκάλου του συλλόγου κ. Ηλιοπούλου Σταλακτής  και τους ευχαριστούμε ολόψυχα!