Το Γυμνάσιο Σκουτάρεως συμμετέχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Έλα στη θέση μου”

Φανταστείτε μία σχολική τάξη, όπου τα παιδιά μέσα από συμμετοχικές διαδικασίες, αποφασίζουν για τα κριτήρια με τα οποία θα πρέπει να ορίζεται η αμοιβή ενός ατόμου. Φανταστείτε τα παιδιά να καταγράφουν τις δουλειές του σπιτιού και τις ευθύνες του νοικοκυριού και να αποφασίζουν σχετικά με το ποιες από αυτές έχει την ικανότητα να αναλάβει και να διεκεραιώσει ένας άνδρας ή μία γυναίκα. Φανταστείτε τα παιδιά να συζητούν σε ομάδες για το πως θα περιέγραφαν το άτομο που βρίσκεται πίσω από τον τίτλο “ηγέτης κράτους “.
Φανταστείτε τώρα τους μαθητές του Γ2 να συμμετέχουν σε όλα αυτά, με την επίβλεψη της καθηγήτριας κ.Φωτιάδου Αικατερίνης!
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Έλα στη θέση μου” αποτελεί μια πρόταση προσέγγισης βασικών ζητημάτων που συνδέονται με τις ανισότητες φύλου στην Ελλάδα, με στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηαη των μαθητών και των μαθητριών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, σχετικά με αυτές.
Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023.