ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ

Τη Δευτέρα 29/5/2023 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου Σκουτάρεως παρουσιάστηκαν στους εκπαιδευτικούς και στους μαθητές, -τριες του σχολείου μας οι εργασίες που υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο ομίλου και προγραμμάτων. Αρχικά, εντυπωσίασαν οι εργασίες από τον όμιλο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και την παρουσίαση στο φεστιβάλ εκπαιδευτικής ρομποτικής (από το ΕΚΦΕ ΠΕΛΛΑΣ) στις 3 και 4 Μαΐου. Οι εργασίες υλοποιήθηκαν από παιδιά της Α’ Γυμνασίου υπό την καθοδήγηση της κ. Καρακώτσου Χριστίνας, Διευθύντριας του σχολείου. Στη συνέχεια, προβλήθηκαν οι εργασίες που υλοποιήθηκαν από μαθητές και μαθήτριες του Γ2 με επίβλεψη της καθηγήτριας κ. Φωτιάδου Αικατερίνης στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «’Ελα στη θέση μου», που αποτελεί μια πρόταση προσέγγισης βασικών ζητημάτων που συνδέονται με τις ανισότητες φύλου στην Ελλάδα. Τέλος, στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Ανοίγοντας δρόμους προς τη φιλαναγνωσία!» προβλήθηκαν σε εντυπωσιακά ppt εργασίες μαθητών, -τριών και των τριών τάξεων του Γυμνασίου, που προσεγγίζοντας με δημιουργικό τρόπο κείμενα της Νεοελληνικής και της Αρχαίας Ελληνικής Λογοτεχνίας τα οπτικοποίησαν και τα επένδυσαν μουσικά , ζωγράφισαν, έγραψαν κείμενα δημιουργικής γραφής, στίχους ποιητικούς, τραγούδια, δημιούργησαν ένα όμορφο ψηφιακό βιβλίο. Υπεύθυνες του προγράμματος ήταν οι καθηγήτριες κ. Αντωνογλούδη Μαρία, κ. Γλατσάκη Κρυσταλλένια, κ. Ματσιανούδη Αναστασία.
1 2 3 4 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 17 18 19 20